Thursday, May 30, 2013

Rancanagn Pengajaran Harian Prinsip Perakaunan Bab 11



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran                        : Prinsip Perakaunan
Tarikh                                      : 22 April 2013 
Hari                                         : Isnin
Tingkatan                                : 5A
Bilangan pelajar                      : 30 orang
Masa                                        : 10.00 hingga 10.30 pagi ( 30 minit )
Tajuk                                       : Bab11 (Syarikat Berhad)
Tajuk kecil                               : Penubuhan Syarikat Berhad
Objektif                                   : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
1.      Menyatakan maksud syarikat berhad
2.      Menerangkan ciri-ciri syarikat berhad
Pengetahuan sedia ada            : Pelajar sudah mengetahui beberapa jenis milikan perniagaan yang dipelajari dalam bab 1 dimana syarikat berhad merupakan salah satu jenis milikan tersebut.
Alat Bantu Mengajar              : Video, power point, kertas soalan,
Nilai murni                              : Patuh arahan, berani, yakin diri, beri perhatian, menjawab soalan dengan tepat dan menggunakan masa dengan betul, dan menghormati guru.
KBKK                                                : Menghubungkait



Langkah/Masa
Isi kandungan
Aktiviti P&P
Strategi, kaedah, ABM, Nilai, KBKK
Aktiviti guru
Aktiviti pelajar
Set Induksi/ 3 minit
Permulaan

Menayangkan video berkaitan syarikat berhad


Meminta para pelajar memahami video yang ditayangkan

Meminta pelajar menghubungkait video tersebut dengan apa yang akan dipelajari



Pelajar menonton video



Beberapa pelajar menyatakan pemahaman mereka mengenai video serta tajuk yang bakal dipelajari
Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah:
Induktif

ABM:
Video pendek

Nilai:
menghormati guru, patuh arahan, berkeyakinan

KBKK:
Menghubungkait dengan pelajaran
Langkah 1/ 14 minit
Penyampaian guru:

Maksud dan penerangan ringkas tentang :

syarikat berhad
-milikan perniagaan yang ditubuhkan oleh sekumpulan individu dimana liabilitinya setakat modal yang dimilikinya sahaja.

ciri-ciri syarikat berhad berserta dengan perbezaan kedua-dua jenis syarikat berhad
-liabiliti yang terhad, entity berasingan, matlamat, hayat yang berterusan dan dasar syarikat
-bilangan ahli, pemilikan saham, pindah millik saham, status saham, laporan kewangan, mesyuarat agung tahunan.
Menerangkan maksud syarikat berhad menggunakan nota slide.

Menerangkan secara ringkas menggunakan papan putih berkenaan dengan syarikat berhad dan meminta pelajar membuat catatan.

Menerangkan beberapa ciri syarikat berhad dan jenis syarikat berhad serta perbezaannya melalui slide yang ditayangkan.
Mendengar  penjelasan guru.


Memberi tumpuan serta membuat catatan ringkas.





Mendengar penerangan guru.
Strategi:
Berpusatkan guru

Kaedah:
Penerangan

ABM:
Power point

Nilai:
Beri perhatian, patuh arahan

KBKK:
-
Langkah 2/ 10 minit
Latiahan dan penilaian

Menjawab beberapa soalan edaran

Perbincangan jawapan.
Guru mengedarkan kertas soalan.

Guru memberi arahan menjawab soalan kepada pelajar.

Guru membuat perbincangan jawapan dengan pelajar
Pelajar menerima kertas soalan.

Pelajar mendengar arahan dan menjawab soalan-soalan tersebut

Pelajar membuat perbincangan jawapan dengan guru.
Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar

Kaedah:
Kooperatif serta penilaian.

ABM:
Kertas soalan, power point

Nilai:
Menjawab soalan dengan tepat dan menggunakan masa dengan betul

KBKK:
Berbincang
Rumusan /3 minit
Kesimpulan
Guru meminta wakil daripada pelajar untuk memberikan refleksi.
Pelajar memberi respon.
Strategi:
Berpusatkan pelajar

Kaedah:
Refleksi

Nilai:
Patuh arahan, berani, yakin diri

KBKK:
Dapat membuat refleksi

Teacher-to-be

I hope one fine day I'll become a really really good teacher that can teach any kind of students, become a favorite teacher among student and other teachers and last but not least get a best teacher reward from the best school like this MCKK . XOXO, from your future accounting teacher.